Sport Rychnovska

Regionální sportovní zpravodajství

z celého Podorlicka

Rychnovsko, Dobrušsko, Týnišťsko, Kostelecko, Vamberecko, Rokytnicko

VAMBERK/DOUDLEBY N. O. – Letošní Mistrovství světa veteránů v orientačním běhu se konalo 11. - 18. srpna 2023 ve slovenských Košicích a jejich okolí. Zúčastnilo se ho na 2800 závodníků ze 44 zemí. A Česká republika získala dvě zlaté medaile! Jednu z nich Jana SMUTNÁ z OOB Vamberk! Svou kategorii W60 zcela ovládla, když porazila třeba Norky, Angličanky, Švédky, Dánky, Němky, Švýcarky a stala se zaslouženě mistryní světa, již po čtvrté (z toho třikrát v Maďarsku roku 2021) ! Za bouřlivého potlesku diváků byla bývalé reprezentantce Československa udělena zlatá medaile a mohla si vyslechnout českou národní hymnu.

Oslovili jsme Janu, aby nám svůj zlatý závod popsala. „Byl to závod na krátké trati s délkou 3 km a převýšením 130 metrů. Nejdříve se běžel kvalifikační závod, ve kterém v mé kategorii startovalo 140 závodnic a nejlepších 72 postoupilo do finále A. V kvalifikaci jsem obsadila druhé místo. Finálový závod se běžel nedaleko Prešova, v terénu, který ještě nebyl použit pro žádný orientační závod. Běželo se v oblasti bohaté na terénní detaily pocházející ze sesuvů půdy a eroze, takže mapově celkem složitý terén. Do závodu nastupovaly závodnice v opačném pořadí podle výsledků kvalifikace. Po kvalifikaci, která se běžela den předem, kde jsem si chvílemi nebyla mapově moc jistá a udělala jsem pár chyb, jsem se snažila běžet přesně a stále si hlídat mapu. Závod jsem tedy nakonec proběhla bez chyb a celkem i rychle.“

PO ČTVRTÉ! Jana Smutná z OOB Vamberk se na Slovensku stala již po čtvrté v kariéře mistryní světa v orientačním běhu. 3x Foto - Archív Jana Smutná

MEDAILE od olympioničky Kuzminové

Jana Smutná zhodnotila také podmínky závodu a organizaci MS. „Závody byly uspořádány na vysoké sportovní i společenské úrovni. Na organizaci se podíleli oddíly z celého Slovenska. Ambassadorkou závodů byla trojnásobná olympijská vítězka v biatlonu Anastasia Kuzminová, která mi i předávala medaili.“

VELKÁ ÚDALOST v Košicích a okolí. Na 2800 závodníků si přijelo poměřit síly na veteránské MS.

Mistrovství světa si podle Jany užili i další Vamberáci. „Mistrovství se zúčastnilo šest členů našeho oddílu OB Vamberk a „bohužel“ (směje se) v nejmladší veteránské kategorii běžela i naše dcera, která obsadila třinácté místo ve sprintu. I ostatní členové naší minivýpravy si vedli dobře, všichni postoupili téměř ve všech disciplínách do finále A. Celé mistrovství probíhalo ve velice příjemné a přátelské atmosféře a všichni účastníci se jistě vraceli domů velmi spokojeni.“