Sport Rychnovska

Regionální sportovní zpravodajství

z celého Podorlicka

Rychnovsko, Dobrušsko, Týnišťsko, Kostelecko, Vamberecko, Rokytnicko

DOBRÉ – Tak to je skvělý start fialek do čtvrtfinále play off stolně-tenisové Extraligy žen! V pátek 12. dubna 2024 hostily doma Ostravu a zvítězily 4:1 a jsou blíž postupu do semifinále, a tedy také k možnému zisku jedné z medailí. Po základní části mezi nimi nebyl v konečné tabulce žádný bodový rozdíl a tak o umístění na čtvrtém a pátém místě Extraligy rozhodlo až skóre ze vzájemných utkání. To bylo lepší pro Ostravu, která tak má výhodu domácího prostředí pro případ třetího zápasu. O tom, jak zápas probíhal, on-line deník Sport Rychnovska informoval Jan Rozínek, vedoucí SK Dobré.

SK DOBRÉ – TJ Ostrava KST 4:1

Aleksandra MICHALAKOVÁ – Tamara TOMANOVÁ 3:2 (8,-11,4,-9,13), Vendula ŠICHANOVÁ – Helena SOMMEROVÁ 3:0 (4,8,3), Adéla SAZIMOVÁ – Nikita PETROVOVÁ 3:1 (5,-11,7,8), Vendula ŠICHANOVÁ – Tamara TOMANOVÁ 1:3 (-12,6,-10,-5), Aleksandra MICHALAKOVÁ – Nikita PETROVOVÁ 3:1 (7,9,-16,11)

„Slušně zaplněné hlediště převážně domácími fandy se účastnilo premiéry nového formátu utkání. Na rozdíl od základní části se nadstavba o titul hraje pouze na jednom stole a celkově do čtyř výher. Rozpis soutěže určuje v případě stavu 3:3 sehrát rozhodující čtyřhru. Po slavnostním nástupu se na jediném hracím stole proti sobě postavily jedničky obou družstev. Utkání začalo tedy opravdu zostra. Aleksandra Michalaková v domácích barvách vyhrála první a třetí set, ostravská Tamara Tomanová zase druhý a čtvrtý. Drama pátého setu zvedalo diváky ze sedadel a na střídačkách se střídaly emoce po každé výměně. Tomanová celý set vedla a také díky několika šťastným „prasátkům“ si vypracovala vedení 10:7! Tři mečboly odvrátila Michalaková riskantními údery. Následně si třikrát po svém podání Tomanová zajistila další mečbol, ale pokaždé si svým podáním Michalaková vytvořila předpoklad pro úspěšný útok a další tři mečboly tak postupně odvrátila. Teprve za stavu 13:13 Tomanová po svém podání neuspěla a následně domácí jednička svůj první proměnila! Domácí se ujaly vedení.

JEDNIČKA doberských fialek Aleksandra Michalaková získala vedení 1:0. Foto - 3x Archív SK Dobré

Následoval zápas dvou juniorských reprezentantek. Ostravská Helena Sommerová je českou jedničkou této kategorie a byla tak favoritem. Vendula Šichanová ale vstoupila do utkání famózně a až do stavu 9:0 v první setu nekompromisně zakončovala jakékoliv snahy soupeřky o zisk bodu. V podstatě během všech tří setů stále vedla a přesnými údery vyhrávala většinu výměn. V nejkratší možné době získala pro domácí barvy druhý bod! Fialky tak měly utkání skvěle rozehrané.

DO VEDENÍ 2:0 posunula domácí tým Vendula Šichanová

Do třetí dvouhry nastoupila Adéla Sazimová proti Nikitě Petrovové. Ani tady neměla být domácí hráčka favoritkou. Adéle se ale dařilo eliminovat největší zbraně soupeřky. Takticky zápas skvěle zvládla, nenechala se rozhodit hlasitými a nestandardními projevy Petrovové, která se jimi snažila povzbudit hlavně sebe a ani nevydařenou koncovkou druhého setu. Stav 3-0 už byl opravdu velmi nadějný.

PO TŘETÍM ZÁPASE už svítil v doberské aréně stav 3:0 a to díky Adéle Sazimové. To byl vstup do čtvrtfinále jako hrom!

Následoval zápas Venduly Šichanové proti Tomanové. Sedmnáctiletá domácí juniorka se nezalekla o třináct let starší soupeřky. Ta své zkušenosti osvědčila hlavně ve vyrovnaných koncovkách prvního a třetího setu. Ve čtvrtém už byla jistější a vybojovala pro Ostravu prodloužení utkání.

Druhou možnost ukončit první čtvrtfinále si nenechala ujít Ola Michachaková. Proti Petrovové zvládla první dva sety, ale ve třetím promarnila několik mečbolů a nechala soupeřku snížit. Ve čtvrtém se situace opakovala. Michalaková proměnila celkově až devátý měčbol, ale čtvrtý bod a tím celkové vítězství zůstalo doma,“ zhodnotil průběh zápasu Jan Rozínek.

TRENÉR domácích Jakub Merta byl nadšen ...

Jak okomentoval první čtvrtfinálový zápas trenér SK Dobré Jakub Merta? „Z vítězství nad Ostravou mám ohromnou radost a myslím, že předvedený výkon se musel divákům líbit. Předně bych chtěl všechny čtyři naše hráčky pochválit. Nejen za samotný výkon v zápase, ale i přístup k utkání. Na soupeře jsme se připravovali a takticky naše holky zvládly svá utkání bez chybičky. Možná jsme měli i trochu štěstí, když jsem předpokládal sestavu Ostravy přesně v tomto pořadí. Byl to samozřejmě velký risk, ale i to ke sportu patří. Jako trenér můžete být málokdy spokojeni na sto procent, ale tohle byl jeden z těch večerů.”

TV PŘENOS z utkání Dobré - Ostrava 4:1 na kanále YouTube:

SK Dobré vs. TJ Ostrava KST - 1. utkání čtvrtfinále play off (youtube.com)

Odveta v Ostravě se hraje pozítří 19. dubna od 17 hodin. V případě výhry domácích se rozhodující utkání hraje opět v Ostravě a to v sobotu 20. dubna od 14 hodin.