Sport Rychnovska

Regionální sportovní zpravodajství

z celého Podorlicka

Rychnovsko, Dobrušsko, Týnišťsko, Kostelecko, Vamberecko, Rokytnicko

DOBRÉ – O víkendu 15. – 16. června 2024 se ve sportovní hale v Havlíčkově Brodě konalo poslední mládežnické stolně-tenisové Mistrovství ČR, boje o tituly družstev kategorie do 15 a 19 let. Ve hře byly čtyři tituly. V kategorii do 15 let předčili veškerá očekávání chlapci, kteří zvítězili, děvčata brala stříbro a juniorky? Také ony postoupily do finále a staly se mistryněmi ČR! Jak hodnotí superúspěšný víkend Jan Rozínek, vedoucí SK Dobré?

„Ze čtyř možností třikrát finálová účast a z toho dvě proměněné ve zlato, u juniorek dokonce obhájené z roku 2023. Zde je porovnání s podstatně více dotovanými centry, která sbírají talenty z celé ČR: Havířov 3x finále/0 titulů, Hodonín 1/1, Ostrava 1/1. Slovy klasika, zřejmě dobrý oddíl! Díky za práci všech trenérů a sparingů, kteří odvádějí tu mravenčí práci už s těmi nejmenšími, díky rodičům a prarodičům za servis který dětem poskytují a díky za tréninkovou dřinu všem hráčům a hráčkám.“

ÚSPĚŠNÁ VÝPRAVA SK Dobré, zleva: Jan Rozínek, Martin Záleský, Jan Škalda, Matěj Kovaříček, Vendula Šichanová, Rostislav Dušek, Adéla Sazimová, Tereza Kovaříčková, Elena Kuchařová, Jakub Merta a Břetislav Štieber

Foto – 6x Archív Jaroslav Odstrčilík

KATEGORIE do 15 let – zlato a stříbro!

„Doberské družstvo chIapců vyhrálo krajské přebory a do MČR bylo nasazeno jako šesté, dívky se nominovaly na základě umístění na republikovém žebříčku a nasazené byly jako druhé. Tříčlenná družstva chlapců hrají pouze dvouhry. Děvčata hrají ve dvou, nejprve dvouhry, pak čtyřhru a následně do rozhodnutí dvouhry s prohozením soupeřek. Po slavnostním nástupu začaly boje. A pro naše týmy to tedy byla jízda! V 1. kole chlapci bez problémů přehráli 3:0 Plzeň, děvčata si stejně a dokonce bez ztráty setu poradily se Strakonicemi. Ve 2. kole se chlapci utkali s druhým nasazeným týmem, domácím Havlíčkovým Brodem. Po skvělém výkonu vyhráli 3:2 a zasloužili se tím o první velké překvapení v turnaji! Děvčata se také utkala s domácími hráčkami, ale díky svému nasazení byly favoritem a to také potvrdily nejkratší možnou výhrou. V semifinále se chlapci postavili proti TTC Elizza Praha. Výhra 3:1 je posunula do boje o titul. Děvčata svedla pětizápasový souboj s třetí nasazenou Vlašimí a výhra 3:2 je též posunula do finále! Ve finále se chlapci utkali s prvním nasazeným Havířovem a po výhře 3:1 vybojovali krásné zlaté medaile!

TITUL MISTRŮ ČR v družstvech do 15 let pro rok 2024 vybojovali pro SK Dobré: Jan Škalda (7 výher/0 proher), Jakub Dušek (4/1), Denis Macháček (1:1), Filip Čermák (0:2)

Finále: SK DOBRÉ – SKST Havířov 3:1

Jakub Dušek – Oliver Balvar 3:1 (-10,7,10,7), Jan Škalda – Oliver Olejník 3:0 (8,7,7), Filip Čermák – Jakub Janošec 0:3 (-6,-8,-4), Jan Škalda – Oliver Balvar 3:0 (4,4,10)

VICEMISTREM ČR družstev do 15 let pro rok 2024 se stalo SK Dobré (fialkové dresy) ve složení: Elena Kuchařová (5/1), Tereza Kovaříčková (4/2), Tereza Píčová (0/0) a pár Kuchařová, Kovaříčková (1/2) a Kovaříčková, Píčová (1/0)

Děvčata se v souboji s prvním nasazeným Hodonínem musela smířit s porážkou 2:3 a zbylo na ně tak stříbro.

Finále: SKST Hodonín – SK DOBRÉ 3:2

Adéla Brhelová – Elena Kuchařová 0:3 (-5,-5,-2), Simona Holubová – Tereza Kovaříčková 3:1 (7,9,-9,6), Adéla Brhelová, Eliška Novotná – Tereza Kovaříčková, Elena Kuchařová 3:1 (10,8,-7,5), Eliška Novotná – Tereza Kovaříčková 1:3 (9,4,-6,-10), Simona Holubová – Elena Kuchařová 3:1 (5,9,-9,7)

Komentář trenéra Štiebra: „Poprvé v historii klubu se povedlo z kraje postoupit kadetům, a jelikož dva stěžejní hráči týmu budou už příští rok junioři, šance na úspěch byla pouze jedna jediná. Tajně jsem doufal a měl spočítané, že když vše půjde podle plánu, mohla by se nějaká ta medaile podařit. Kluci ale předčili mé očekávání a po bezchybném výkonu při premiérové účasti na MČR dokázali vyhrát a stát se mistry ČR! Hlavním důvodem úspěchu dle mého soudu byla nejen herní kvalita, ale hlavně psychická odolnost našeho týmu. Za sebe děkuji a všem klukům gratuluji."

HISTORICKÉ ZLATO pro doberské kluky (šedé dresy) v kategorii U15

KATEGORIE do 19 let – zlato

O den později bojovala na stejném místě a stejným systémem družstva do 19 let. „Nominována byla tentokrát tři doberská družstva, áčko juniorek díky postavení na žebříčku ČR, B-tým a junioři z pozice náhradníků za odhlášená družstva. V 1. kole si elitní tým dívek snadno poradil s TTC Ústí n.O., béčko stejně lehce se Sokolem Plzeň V. Junioři porazili 3:1 domácí HB Ostrov Havlíčkův Brod. Ve 2. kole se obě družstva dívek utkala s Havířovem. Áčko porazilo 3:0 Havířov „B“, béčko nestačilo na první nasazený tým Havířova. Chlapci podlehli 0:3 Kotlářce Praha. V semifinále porazily juniorky po těžkém boji 3:2 domácí HD Ostrov H.Brod! A přišlo finále, naše dívky v souboji dvou nejvýše nasazených týmů vyhrály s Havířovem 3:2 a obhájily titul z loňského roku! B tým dívek si v boji o 7. - 8. místo poradil s béčkem Havířova 3:0, chlapci porazili stejným výsledkem STC Slaný. Obě družstva tak obsadila konečná sedmá místa. Z pozic náhradníků je to skvělý výsledek. Béčko dívek tvořily stejné hráčky, které o den dříve vybojovaly stříbrné medaile do 15 let – Tereza Kovaříčková (3/2), Elena Kuchařová (2/3), spolu čtyřhry 3/1. V týmu chlapců prostřídali trenéři Jana Škaldu (3/2), Rostislava Duška (2/1), Martina Záleského (1/3) a Matěje Kovaříčka (0/1).

TITUL mistra ČR družstev do 19let pro rok 2024 vybojovaly stejným dílem Adéla Sazimová (4/2) a Vendula Šichanová (4/2). V důležité čtyřhře přidaly další 4 body. Pyšný trenér Štieber s pohárem v ruce

Komentář trenéra Štiebra : „Naše juniorky se nominovaly na MČR družstev U19 přímo z republikového žebříčku jako druhý nejlepší tým za Havířovem. Byl to pro ně turnaj velice těžký, protože v loňském roce vyhrály a jak se říká, jednou se vyhrát dá, ale obhájit vítězství je mnohem těžší. Úvodní dvě kola holky zvládly v pohodě, ale semifinále proti HB Ostrov už byl boj o každý míček. Výhodou našeho týmu ale je jeho vyrovnanost, takže i přes to, že obě prohrály s jedničkou soupeřek, obě naopak porazily dvojku a o vítězství se tak rozhodovalo ve čtyřhře. Tu jako úřadující mistryně ČR vyhrály právě díky jejich již zmíněné vyrovnanosti a mohly se radoval z postupu do finále. V něm nastoupily proti Havířovu, který má v týmu vítězku všech mládežnických šampionátu jednotlivců Kodetovou a ta určitě chtěla vyhrát i ten poslední titul z družstev. Průběh utkání byl ale stejný jako v semifinále, takže o vítězství opět musela rozhodnout čtyřhra. Tu holky vyhrály a mohly se tak radovat z obhajoby titulu. Důvodem obhájení titulu mistryň ČR družstev juniorek je poctivost, svědomitost v tréninku a hlavně to, že máme nejvyrovnanější tým s nejlepší čtyřhrou. Děvčatům děkuji za vzornou reprezentaci našeho oddílu.“

ZLATÉ JUNIORKY SK Dobré Adéla Sazimová s Vendulou Šichanovou uprostřed

Komentář trenéra Merty: „MČR družstev lze hodnotit jen kladně. Čtyři kategorie, z toho dvakrát první místo a jednou druhé, to je úžasný výsledek. Juniorům jsem věřil, že při dobrém losu můžeme bojovat o první čtyřku. Bohužel kluci nepodali dobré výkony, byli nervózní a nedokázali jsme více potrápit El Niňo Praha. Konečné sedmé místo není špatné, protože věkem mohou hrát tuto kategorii ještě minimálně dva roky, ale určitě to mohlo být i v bojích o umístění lepší. Na to nám ale chyběla větší kvalita a vnitřní síla týmu. Béčko dívek to mezi až o čtyři roky staršími juniorkami neměly snadné a tak sedmé místo je víc než slušný výsledek. A k medailím? Holky potvrdily, že zkrátka patří do úplné špičky ČR v obou kategoriích. Kadetky předvedly výborné výkony ve čtvrtfinále, semifinále i ve finále. Chyběl nám kousek k celkovému vítězství a zaslouží pochvalu. Juniorky suverénní, výborně zvládají klíčovou čtyřhru a drží při sobě. Možná se bude opakovat v hodnocení posledního MČR z Mostu, ale tyto disciplíny čtyřher a družstev se nerozhodují jen na stole. Je v tom samozřejmě um a taktika, ale také vnitřní síla celého týmu a kamarádství. V tom jsou holky jednoznačně dál než jiné týmy. Kdo tam byl, tak tohle viděl jak v semifinále kadetek proti Vlašimi, tak u juniorek proti HB a Havířovu. Jsem rád, že jsem toho mohl být součástí a malou měrou přispět k úspěchu.“