Sport Rychnovska

Regionální sportovní zpravodajství

z celého Podorlicka

Rychnovsko, Dobrušsko, Týnišťsko, Kostelecko, Vamberecko, Rokytnicko

OPOČNO – Nejlepší šachisté z kategorie 10 – 16 let si v Koutech nad Desnou zahráli 9. – 16. března 2024 o tituly mistrů České republiky. Nejen z našeho okresu, ale z celého Královéhradeckého kraje vynikli dva bratři z Opočna Václav a Štěpán KROULÍKOVI, šachisté z populární rychnovské Pandy. Navíc oba kluci startovali jako mladší v kategorii, což je příslib pro příští rok, kde budou favorité.

Bod k titulu chyběl Václavu Kroulíkovi, který na právě skončeném devítidenním MČR žáků skončil na pátém místě. Měl šest bodů, stejně jako dva chlapci před ním. O bronzové medaili rozhodlo až pomocné hodnocení. Vašek, který byl v kategorii o rok mladší, čtyřikrát vyhrál, čtyřikrát remizoval a pouze jedinou partii prohrál. Jak mistrovství hodnotí Vendy maminka Veronika Kroulíková? „Venda bojoval statečně, dvě partie se dokonce přehouply přes pět hodin trvání. Nedal ani půlbod lacino, prohrál vlastně jen v druhém kole. Nasbíral čtyři remízy, hlavně ke konci turnaje, kdy už mu docházely síly, a hrál se silnými soupeři.“

MEDAILE z MČR byla na dosah! Václav Kroulík získal celkově stejně bodů jako bronzový medailista. Foto – 2x Archív Veronika Kroulíková

z 24 nejlepších Čechů

Bod od bronzové medaile chyběl pro změnu 17. nasazenému Štěpánu Kroulíkovi, který na mistrovství ČR skončil na krásném 9. místě. Štěpán vybojoval pět bodů, čtyřikrát vyhrál, dvakrát remizoval a třikrát odešel poražen. Velký skalp Štěpána, který získal v šesté partii výhrou nad Vojtěchem Velímem (3. místo na MČR, ELO 1889) dává naději až na medailové umístění třeba příští rok.

9. Kroulík Štěpán 5 43,5

ČTYŘI BORCE s vysokým ELO porazil Štěpán Kroulík!

Jak hodnotí mistrovství Jiří Daniel, vedoucí Pandy Rychnov: „V Koutech jsme měli početně slabší výpravu než před rokem či dvěma. Tomáš Mík upřednostňuje silnější turnaje a další hráči se do finálových bojů neprobojovali. Nejsledovanějším borcem se tak stal Václav Kroulík v H 14, který ještě tři, dvě i jedno kolo před koncem mohl myslet na medaile. Skončil pátý, promáchl výhru v osmém kole, ale remizoval prohranou pozici v posledním kole. Jeho výsledek je velmi dobrý! Největší pokrok na MČR zaznamenal Štěpán Kroulík. Oba bráškové mohou hrát stejnou kategorii i za rok! Štěpán si výrazně zlepšil ELO, posune se nahoru i na soupiskách dospělých. Oba kluci ze sebe vydali maximum, projevuje se jejich poctivý celoroční trénink s Martinem Buločkinem, poctivé navštěvování KCTM i tréninky s Pavlem Čechem a ukazuje se jako správná cesta volba těch nejtěžších možných soupeřů v soutěžích dospělých a podpora všech členů týmů dospělých tím, že je pouští do sestav. Projevuje se i práce Petra Koutného. Bez toho všeho nelze na medaile z přeboru republiky nebo na postup na Evropu či svět myslet. Více možná od účasti čekala Elen Hetfleischová, která porážela jen soupeřky s nižším ELO.“

Na to, jak hodnotí celkově mistrovství ČR, jsem se opět zeptal maminky obou nadějných šachistů Veroniky Kroulíkové. „S výsledky jsme spokojeni, zejména s ohledem na přímou účast v příštím roce, Venda jako druhý z ročníku 2011 a Štěpán jako třetí z ročníku 2013. Méně spokojeni jsme ale byli s úrovní samotného turnaje. A stěžovali si mnozí. Předražená strava, nezajištěný pitný režim během turnaje, kde se hrály i šestihodinové partie, nízká úroveň samotného vyhlašování, absence doprovodného programu pro děti atd. Rozhodně je co zlepšovat!“