Sport Rychnovska

Regionální sportovní zpravodajství

z celého Podorlicka

Rychnovsko, Dobrušsko, Týnišťsko, Kostelecko, Vamberecko, Rokytnicko

VAMBERK – Zaplněný fotbalový areál V Lukách ve Vamberku si užíval 8. května 2024 Den okresního fotbalu. Pořadatelé z OFS Rychnov nad Kněžnou a Baníku Vamberk hostili nejen finále poháru mužů mezi Borohrádkem a Kosteleckou Lhotou, ale také žáků a přípravek. Ocenění vítězům, poraženým, místním legendám předával osobně vzácný host Antonín PANENKA (75), mistr Evropy z roku 1976 a legenda světového fotbalu, který byl nadšen nejen z krásného areálu, ale také kolik přišlo na fotbal lidí.

VÍTĚZOVÉ z Borohrádku. Foto - 7x Archív Radoslav Vídeňský

Lokomotiva Borohrádek - SOKOL Kostelecká Lhota  6:0 (2:0)

Branky: 45., 46. Moravec David, 74., 89. Brendl David, 2. Kroulík Matěj, 64. Bílek Jan

Rozhodčí: Jedlinský Luboš, Machač Libor a Hejzlar Radek. Diváků: 357.

Sestava Borohrádku: Lifka Michal, Bílek Jan (K), Kněžour Jakub, Sazima Marek, Sazima Lukáš (Fuchsa Tomáš), Kába Zdeněk, Grulich Tomáš (Matějus Pavel), David Jaroslav (Ševčík Michal), Kroulík Matěj (Malichenko Chur Yurii), Moravec David (Brendl David), Václavek Tomáš

Sestava Kostelecké Lhoty: Rejchrt Michal, Jakubec Petr, Rešl David (K), Žežule Jan (Filip Jaroslav), Till Václav, Faltys Daniel, Plocek Ondřej (Svatoš Roman), Hroch Zdeněk (Pelc Jan), Štěpán Radek, Ducháč Josef (Rypal Josef), Kubíček Vojtěch

PO VYROVNANÉM prvním poločasu zápas s Kosteleckou Lhotou zcela ovládl Borohrádek v zelených dresech

I MISTR EVROPY Panenka byl překvapen, kolik přišlo ve Vamberku na fotbal lidí

František Liška, (trenér Borohrádku): „Do utkání jsme vstoupili dobře, kdy jsme hned v první minutě vstřelili branku. Poté se hra vyrovnala, nedařila se nám kombinace, a pokud jsme se dostali do šancí, tak jsme je neproměnili. Na konci prvního poločasu se nám podařilo vstřelit další branku a šlo se do kabin. O poločase jsem hráče nabádal, aby soupeře nepodcenili a hráli stále aktivně. Vstup do druhého poločasu nám opět vyšel, kdy jsme navýšili naše vedení. Začala se projevovat naše herní převaha a soupeř začal ztrácet i fyzicky. My jsme oživili naší hru prostřídáním některých hráčů a pak jsme již dominovali. Po utkání byl hráčům předán pohár a následně měli možnost se vyfotit s fotbalovou legendou Antonínem Panenkou. Finále proběhlo za pěkné podpory diváku a mělo krásnou kulisu. Oba celky si následně popřály mnoho sportovních úspěchů a odjely do svých domovů.“

POHÁR kapitánovi Lokomotivy Borohrádek předal Antonín Panenka, sledovaný předsedou OFS Lubošem Michalcem

Daniel Faltys, (předseda Kostelecké Lhoty): „Pro Kosteleckou Lhotu se jednalo o historické finále okresního poháru, za 60 let existence klubu se do něj nikdy neprobojovala. Nevšední úspěch navíc umocňoval fakt, že jsme cestou do finále vyřadili tři soupeře hrající o třídu výš. Sportovně však musíme uznat, že Borohrádek byl ve finále nad naše síly. Do zápasu jsme vstoupili trošku nervózní a hned v první minutě pocítili ofenzivní kvality našeho soka, 0:1. Následně jsme pár dalších akcí soupeře přežili a hru opticky vyrovnali. Občas jsme se dostali i k zakončení, ale jednalo se spíš o propagační střely. Když už to vypadalo, že přijatelnou ztrátu do poločasu udržíme, zacentroval Moravec a jeho šajtle k překvapení všech skončila nádherným gólem na 0:2. To bylo těžké K.O. před odchodem do kabin. Veškeré naše naděje na úspěch pak zhasly hned na začátku 2. poločasu, kdy jsme soupeři darovali třetí gól. Od té chvíle už byla otázka vítěze finále vyřešená, zbývalo jen odpovědět, o kolik? Nakonec se Borohrádečtí trefili třikrát a bylo z toho z našeho pohledu hrozivých 0:6. Po zápase jsme však letošní účinkování v Poháru OFS zhodnotili jako velmi zdařilé. Už teď se těšíme na další ročník, který začíná na přelomu července a srpna. Soupeři gratulujeme k zisku poháru, jednoznačně potvrdil, že právem vévodí Okresnímu přeboru.“

FINALISTÉ Poháru hráči Kostelecké Lhoty

SEKRETÁŘ OFS RK

V 9 hodin vypuklo finále přípravek, ve 13 hodin finále žáků a v 17 hodin finále mužů, náročný den na organizaci to byl určitě pro Ondřeje Frejvalda, hlavního pořadatele, tajemníka Baníku Vamberk a sekretáře OFS: „Ano, sraz v 6:30 ráno, program skončil ve 20:30, což nezahrnuje čas věnovaný přípravám. Touto cestou bych chtěl vyjádřit poděkování všem, kteří se podíleli na organizaci okresního fotbalového dne. Finále dospělých nepřineslo žádné překvapení, rozdíl ve výkonnosti byl zřetelný. Nicméně fakt, že se tým z Lhoty dostal poprvé v historii klubu do finále, je obrovským úspěchem. Velmi mě potěšila podpora a účast veteránů našeho fotbalu, kteří se po dlouhé době sešli na hřišti v Lukách. Za to patří dík zejména Josefu Kotyzovi, známému jako Tumba. Oceněni byli bývalí, ale i stávající funkcionáři z Vamberka za jejich práci pro okresní fotbal, které bylo důstojně oceněno předáním plaket z rukou Antonína Panenky, což zdůraznilo význam a uznání od okresního fotbalového svazu. Na závěr bych rád poděkoval výkonnému výboru OFS Rychnov za důvěru v organizaci největší fotbalové události na Rychnovsku a věřím, že jsme ji ve Vamberku neorganizovali naposled.“

RADOST, šampaňské a jde se slavit, v Borohrádku bude veselo

STAROSTA Vamberka

Jak se fotbalové odpoledne líbilo starostovi města Vamberk Janu Rejzlovi? „Bylo nám ctí hostit finále poháru mládeže a finále poháru mužů ve Vamberku. Po celý den byl k vidění hezký fotbal. Areál V Lukách je naší pýchou a těší nás, že můžeme pořádat akce regionálního a nadregionálního rozsahu.“

LEGENDA ocenila osobnosti

Výkonný výbor OFS Rychnov nad Kněžnou se rozhodl ocenit významné osobnosti z Vamberka, které se zasloužily svou prací pro okresní fotbalový svaz o rozvoj fotbalu v našem okresu. Ocenění předával mistr Evropy 1976 z Jugoslávie Antonín PANENKA, který tehdy ve finále s Německem proměnil originálním způsobem rozhodující penaltu. Pro web Sport Rychnovska řekl: „Ve Vamberku máte krásný areál a hřiště, překvapilo mě, že přišlo hodně lidí, a hlavně dětí i když domácí nehráli finále.“

FOTBALOVÉ OSOBNOSTI našeho okresu s českou legendou. Stojící zleva: Barvínek, Vodák, Tyč, Horák, Kubias, Janza, Valášek, Minařík, Kotyza, Wimer, Panenka, Čermák, Švaidler, Novotný, Michalec, Dvořák, Sojka, Hanzl, Leimer, Vídeňský, Krsek a Kacr. Spodní řada: Kopecký, Janeček L., Janeček J., Tomášek, Ďuroška, Šipek a Mráz. Foto - Radoslav Vídeňský

O oceněných Josefovi Kacrovi, Zdeňkovi Vodákovi, Stanislavovi Barvínkovi, Pavlovi Kotyzovi, Slavoji Horákovi, Ladislavovi Faltovi, Jiřím Vídeňským a Milanovi Jindáčkovi si přečteme již brzy v dalším článku. Sledujte web Sport Rychnovska.