Sport Rychnovska

Regionální sportovní zpravodajství

z celého Podorlicka

Rychnovsko, Dobrušsko, Týnišťsko, Kostelecko, Vamberecko, Rokytnicko

BOHOUSOVÁ – Vítěz letošní Africa Eco Race Tomáš Tomeček dorazil 22. března 2024 se svým týmem na zajímavou večerní besedu do nedalekého Záchlumí u Rybné nad Zdobnicí, kterou uspořádali členové Sboru dobrovolných hasičů Bohousová. O besedu o náročném motoristickém sportu, který zpopularizoval jeden z nejslavnějších jezdců v historii Rallye Paříž – Dakar Karel Loprais byl velký zájem a dalšího českého pouštního borce vítal zaplněný sál restaurace Fontána.

AFRICA Eco Race (AER) je soutěž, která se tradičně jezdí po stopách původní Rallye Dakar

„Na pódiu s Tomášem Tomečkem byli i členové jeho doprovodu Petr Foltýn a Leopold Paďour. Nechyběl ani jeho bývalý spolujezdec Vojtěch Morávek z Kostelce nad Orlicí a Prokop Siwek za Motorsport Revue,“ uvedl Josef Vašíček.

Africa Eco Race

Dálkový automobilový závod, který se jezdí každoročně na přelomu roku. Trasa měří okolo 6500 km a vede přes Francii, Maroko, Západní Saharu, Mauritánii a Senegal. Závod založili Jean-Louis Schlesser a René Metge poté, co byla v roce 2009 Rallye Dakar z bezpečnostních důvodů přeložena na jihoamerický kontinent. Cílem organizátorů je navázat na ducha původního Dakaru, tedy více dobrodružství a méně komerce. Usilují o minimální dopad závodu na přírodu a místní obyvatele: používají se recyklovatelné materiály a solární energie, bivaky se zřizují mimo obydlená místa. Jednou z hlavních tváří závodu je český pilot Tomáš Tomeček (Tatra). Africa Eco Race v České republice zastupuje redakce Motorsport revue.

VÍTĚZ Dakaru s Lopraisem

Tomáš Tomeček jezdil v minulosti úspěšně Dakar hlavně v době, kdy byl pořádán na africkém území. „V roce 1995 byl jako navigátor legendárního Karla Lopraise členem vítězné posádky v kategorii kamionů. V roce 1998 byl pro změnu členem posádky, která byla přepadena bandity, a byl jím ukraden závodní kamion, který se nikdy nenašel! V posledních letech se pravidelně účastní další dálkové soutěže Afrika Eco Race, a to velmi úspěšně. Vždyť tam několikrát vyhrál kamiony včetně ročníku 2024. A to jezdí za volantem své 100% mechanické Tatry 815, jak ji nazývá, sám bez spolujezdce,“ říká s obdivem Josef Vašíček.

TATROVÁCI, vpředu zleva Tomáš Tomeček, Petr Foltýn a Vojtěch Morávek. Foto - Josef Vašíček

Beseda s poutavým vyprávěním měla u diváků velký ohlas. Mezi promítanými úchvatnými záběry bylo i dost času na zajímavou diskusi. „Tomáš i jeho kamarádi odpověděli na všechny otázky. Nebylo divu, že se končilo až před půlnocí,“ uvedl Josef Vašíček.