Sport Rychnovska

Regionální sportovní zpravodajství

z celého Podorlicka

Rychnovsko, Dobrušsko, Týnišťsko, Kostelecko, Vamberecko, Rokytnicko

OLEŠNICE v O. H. / MLADÁ BOLESLAV – Populární Rallye Bohemia v Mladé Boleslavi se letos dočkala už 51. ročníku. Vzhledem k vyrovnanosti české špičky viděli diváci velké souboje na trati všech rychlostních zkoušek. V roli vedoucích jezdců MČR přijeli do města automobilů Dominik Stříteský s Jiřím Hovorkou a za nimi s malým odstupem loňští mistři Jan Kopecký s Janem Hlouškem.

Pohled na Rallye Bohemia poskytl on-line deníku Sport Rychnovska 17. července 2024 Josef Vašíček. „Nás, příznivce z Rychnovska, určitě potěší pohled na průběžné pořadí MČR. Vždyť spolujezdec vedoucího talentovaného Dominika Stříteského Jiří Hovorka je od nás z Olešnice u Častolovic a druhý v pořadí jezdec Jan Kopecký je z Kostelce nad Orlicí.“

VÍTĚZOVÉ, Dominik Stříteský s Jiřím Hovorkou (Auto Podbabská Škoda Mol Team) se Škodou Fabia RS Rally2. Foto - Kamil Hovorka

„Svoji rychlost chtěli dokázat i Cais s Bacigálem. S novou Toyotou se představili i vlastně domácí jezdci Mareš s Buchou, kteří jezdí letos hlavně Mistrovství Evropy. Do bojů o absolutní pořadí se zapojili i Pech s Uhlem s Focusem WRC, kteří ale do MČR nebodují. Předpokládalo se, že tito jezdci si to rozdají o příčky nejvyšší v absolutním pořadí. Do Bohemia Rally odstartovalo celkem 62 posádek mezi soudobými vozy a dvaadvacet mezi historiky. Po oba dny docela přálo i počasí a tak nebylo divu, že některé úseky byly doslova obsypány přihlížejícími diváky. Úvodní městskou zkoušku vyhráli Kopecký s Hlouškem před Marešem s Buchou a překvapivě Kohnem s Woodburnem. Stříteský s Hovorkou byli čtvrtí a na Kopeckého ztráceli 6,1 sec. Ve 2. RZ „Skalsko“ zajeli Stříteský s Hovorkou na osychající trati suverénně nejlepší čas ze všech. V cíli najeli na druhého Jana Kopeckého 6,1 s a dostali se do čela celkové klasifikace. A když vyhráli i třetí RZ Zvířetice, mohli spokojeně odjet do servisní zóny na čele průběžného pořadí s náskokem 3,1 s na Mareše a 7,4 s na Kopeckého. Defekt pneumatiky měl Erik Cais. Po servisní přestávce zatroubil do útoku Václav Pech, ale v RZ6 Zvířetice chyboval a nějakou tu vteřinku ztratil. Zkoušku vyhrál Dominik Stříteský, který byl stále na čele celkového pořadí s náskokem 4,4 s před Marešem. Na závěr sobotního programu zvítězil Pech před Caisem. Po prvním dnu tak byli na čele stále Stříteský s Hovorkou,“ uvedl Josef Vašíček.

Neskutečná VYROVNANOST

Neuvěřitelný průběh měla nejdelší zkouška Radostín, která měřila 22,74 km a kterou opět okomentoval Josef Vašíček. „Byl jsem na stanovišti STOP a tak jsem měl dosažené časy z první ruky. Jako první dorazil Stříteský a na informační tabuli se objevil čas 12:29,6. Za minutu dorazil Filip Mareš a na tabuli byl čas 12:29,7 – tedy o pouhou jednu desetinu vteřiny pomalejší! Ale to ještě nebylo všechno, další v cíli byl Jan Kopecký s časem 12:29,8 – tedy pomalejší o další jednu desetinu vteřiny!!! Opravdu zajímavá situace. A za nimi ještě Václav Pech, který plně využil výkonový potenciál staršího „wéercéčka“ Ford Focus a přiblížil se v celkovém pořadí Janu Kopeckému na 4,2 sec.“

LÉTAJÍCÍ Jan Kopecký s Janem Hlouškem (Agrotec Škoda Rally Team) se Škodou Fabia RS Rally2. Foto – Archív Motorsport Kopecký

„Na dalších zkouškách se tak soutěž měla změnit v souboje Stříteského s Marešem o 1. místo a Kopeckého s Pechem o místo třetí. Zkoušku RZ10 Kvítkovice vyhrál Mareš o 1,1 sec před Stříteským a 1,2 sec před Kopeckým a tím nepatrně zkrátil časový odstup. Václav Pech udělal další chybu a ztratil šanci na stupně vítězů. Na předposlední RZ11 Radostín zazářil Jan Kopecký časem 12:22,8 a pojistil si tím místo na stupních vítězů. Filip Mareš zajel čas 12:23,7 a Dominik Stříteský 12:25,6. Boj o prvenství se tím zdramatizoval, protože Mareš ztrácel na vedoucího Stříteského pouhých 1,8 sec! Vše tak měla rozhodnout poslední RZ12 Městská. Protože byla vysílána Českou televizí přímým přenosem, startovala první desítka jezdců v obráceném pořadí. Co víc si mohl opravdový sportovní divák přát. Jako poslední tak vyráželi do bojů mezi obrubníky loňští vítězové. I když se Filip Mareš snažil, ztrátu na vedoucí jezdce nedohnal. Pořadí městské RZ tak bylo stejné jako celkové pořadí. Diváky určitě překvapil německý jezdec von Thurn und Taxis čtvrtým místem,“ podotkl Josef Vašíček.

V ČELE Stříteský s Hovorkou

„Své loňské vítězství zaslouženě obhájili Stříteský s Hovorkou. Předvedli vyrovnané výkony, na čele absolutního pořadí se udrželi od 2. RZ až na cílovou rampu. O vyrovnanosti Bohemia Rally svědčí i to, že si vítězství v erzetách rozdělili čtyři jezdci – Dominik Stříteský, Václav Pech, Jan Kopecký a Filip Mareš. Příznivci rally se mohou již brzy těšit na Barum Czech Rally ve Zlíně 16. - 18. srpna 2024, která je nejen dalším podnikem českého mistrovství, ale i šestým dílem Mistrovství Evropy. Tím se mohou naši jezdci srovnat i s evropskou špičkou,“ uvedl Josef Vašíček.