Sport Rychnovska

Regionální sportovní zpravodajství

z celého Podorlicka

Rychnovsko, Dobrušsko, Týnišťsko, Kostelecko, Vamberecko, Rokytnicko

RYCHNOV N. K./PRACHOVSKÉ SKÁLY – Rychnovák, jeden z nejlepších koulařů československé historie, halový mistr světa, mistr Evropy a dvanáctinásobný mistr ČSSR. Od roku 1997 trenér vrhačských disciplín a předseda atletického oddílu Sparta Praha. Už jako dorostenec patřil Remigius MACHURA (64) k nejlepším v tehdejším Československu. Jeho rekord ve vrhu koulí trval 30 let! On-line deníku Sport Rychnovska ochotně, pestře a zcela otevřeně odpověděl na všechny otázky a zavzpomínal na Rychnovsko, rodiče, kamarády a dobu, kdy on sám sportoval. 

SLAVNÁ ATLETICKÁ RODINA v Rychnově. Před třemi lety 19. června 2021 se tu sešli při mši svaté za Remigia a Jiřinku Machurovi v kostele Sv. Havla. Zleva Martin, Barbora, Veronika a Remigius.

Foto – Pavel Kumpošt

Jak hodnotíte právě skončené ME v atletice v Římě? „Ti mladí vypadají vskutku slibně. Obávám se však, že jim zřejmě nebudou vytvořeny patřičné podmínky pro jejich další výkonnostní růst. V české atletice stále vládne chaos a prosazování si osobních zájmů, viz. pan Železný a jeho rozhodování při nominaci oštěpařů a oštěpařek. Jsou tu však i další. Jako například vyhozené peníze za štafety. Kolik, to Vám mohu sdělit asi jen osobně. Z těch mladých mám radost i kvůli jejich chování a schopnosti se narovinu vyjádřit.“

Před námi je olympiáda v Paříži, jak hodně se těšíte především na atletické výkony? „Svět je jinde než Evropa a tak zase budeme po nynější euforii zklamaní. Jsem zvědavý na Fabriho, jak bude vzdorovat Amíkům.“

Soupeřit se světem bude mít šanci asi jen čerstvý mistr Evropy Jakub Vadlejch nebo vidíte někoho dalšího? „Jakub je stálice, ale také to nejde do nekonečna. Mladých nadějných atletů se letos urodilo dost. Myslím však, že vedení ČAS neví, jak s nimi naložit a tak se obávám, že se nebudou rozvíjet tak, jak mají. Oni si myslí, že když jim dají peníze (ale pouze těm, o kterých si myslí, že budou dobří), tak že to je to zabezpečení. Jsou mimo. Příklad: pokud po sportovci chcete 100% výkon a přístup, musí tento mít i celý realizační tým. Trenéři nemohou mít svoji soukromou práci.“

MISTROVSTVÍ SVĚTA 1983 v Helsinkách - Remigius Machura vybojoval bronzovou medaili výkonem 20,98 metrů.  

Foto - 3x Archív Remigius Machura

Třicetiletý REKORD

Vašim nástupcem ve vrhu koulí je v české reprezentaci Tomáš Staněk, který vám v červnu 2017 téměř po 30 letech vzal československý, potažmo český rekord (21,93m), co na něj říkáte? „Myslím si, že je Tomáš dobrý, když překonal takového borce, jako jsem byl já (směje se). Asi pět let jsem ho trénoval a upřímně se přiznám, že jsem jeho potenciál viděl spíše v diskařské kleci. Škoda, že promrhal více jak rok tím, když odešel od trenéra Stehlíka k Tylčemu. Naštěstí pro něj se vrátil zpět. Bohužel stejnou chybu udělala Bára Špotáková. Chválím Tomáše za to, že konečně něco vyhrál. Už je z něj opravdu Mistr a ne jenom nadějný borec.“

Stále trénujete vrhačské disciplíny na Spartě? „Trénuji vrhy a hody a to všech věkových kategorií, dále víceboje a sprinty. Mám na starost skupinu cca 25 lidí.“

Co byste řekl o dnešní generaci mladých atletů? „Že ostatní mladí nemají kde sportovat. Sportoviště jsou většinou k dispozici pouze organizovaným, a ten kdo si chce něco vyzkoušet, či sportovat jen tak, nemá kde.“

Juniorský mistr EVROPY

Zavzpomínejte, vaší první velkou medailí byla ta zlatá z roku 1979, kdy jste se stal juniorským mistrem Evropy? „Ano. Před odjezdem mi babička udělala kříž na čelo a řekla, ať mi to přinese štěstí. No a já jsem tam vyhrál. Od té doby jsem se vždy na závodech pokřižoval.“

Jaké bylo první atletické Mistrovství světa? Získal jste bronzovou medaili. „Měl jsem tam vyhrát. S tou bronzovou medailí jsem nikdy úplně spokojený nebyl.“

NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCHY:

Mistr světa z HMS v Paříži (1985), 2x mistr Evropy v hale v Pireusu (1985) a v Budapešti (1988), OH - 5. místo v Soulu (1988), juniorský mistr Evropy v Bydhošti (1979), MS - 3. místo v Helsinkách (1983), ME - 3. místo v Aténách (1982), ME hala - 2. místo v Miláně (1982),  MS - 4. místo v Římě (1987), československý rekord (30 let) - 21.93m venku a 21.79m v hale

V Helsinkách 1983 zářili i Bugár s Valentem, Kratochvílová s Kocembovou, Fibingerová, byla jste dobrá parta? „Zase tak dobrá parta jsme nebyli. Měli jsme k sobě úctu, ale měli jsme jiné světové názory. Tak 85 procent lidí z nároďáku byli aktivními členy KSČ. Zmíním malou historku z MS v Helsinkách. Celý národní tým se zúčastnil přijetí u našeho velvyslance v Helsinkách, kterým byl syn prezidenta Husáka. Pouze tři na setkání nedorazili. Byli to tři vysokoškolští studenti, nestraníci z Rychnova, Machura Martin, Machura Remigius a Kubeš Josef.“

SILÁK z Rychnova v silovém trojboji (dřep, bench-press a mrtvý tah) zvedl celkem skoro tunu, 930kg!

ZA POKŘIŽOVÁNÍ roční distanc

To jste si dovolili za komunistů dost, nebáli jste se nějakého problému do budoucna? „My to tenkrát tak dramaticky nebrali. Na rozdíl od některých soudruhů. To víte, že nám "kamarádsky" domluvili. Já měl ale jiný problém. Mého křižování před pokusem si všimla Svobodná Evropa. Ten rok se křižoval i Pavel Ploc, juniorský mistr Evropy na 110m překážek Jirka Hudec a další sportovci. Prý vzniká nové uskupení mladých, kteří smýšlejí jinak, než bylo v ČSSR běžné a jejichž znamením je kříž. Protože jsem byl asi nejznámější, tak ze mě udělali vůdce této skupiny (!) a já dostal téměř roční distanc. Strana a vláda byla toho názoru, že takto se socialistický sportovec prezentovat rozhodně nemá.“

DOPIS od fanynky po MS 1983 pro Remigia Machuru

„Remigius Machura tehdy v Helsinkách. Viděl tě celý svět, z ramene k rameni široký kříž, viděl tě na stupních vítězů, vlajku tří barev stoupat výš. Světlo statečných, jednou provždy jímž bude z tvé hrudi svítit z ramene k rameni široký kříž.“

Jak vám to zdůvodnili a nebáli se, že přijdou o sportovní hvězdu? „To víte, že se jim to vysvětlovalo těžce, já studoval v tu dobu práva a znal jsem ústavu ČSSR, v které byla jak svoboda vyznání, tak slova. To tam museli mít, aby se jim západ nesmál. Nakonec to ani roční distanc nebyl, oni potřebovali, abych trénoval a byl fit na další MS, protože z našich úspěchů a hlavně medailí měli odměny. Dál mě podporovali, posílali peníze, ale nemohl jsem závodit. Udělali to tím stylem, aby se vlk nažral a koza zůstala celá.“ 

RYCHNOVSKÝ RODÁK vzpomíná na rodný kraj velice rád, sledujte web Sport Rychnovska, o spolužácích, kamarádech si přečtete zase v dalším díle

Zpět k MS, kde bojovali tři Rychnováci v jeden moment, neskutečné! „Tak v Rychnově bylo zřejmě zdravé ovzduší. Měli jsme z rychnovských škol dobré základy. Když jsem od představitelů Rychnova přebíral titul Zasloužilého občana města, tak jsem napočítal více jak dvacet sportovců, kteří byli zařazeni do reprezentace. Pár jich zkusím vyjmenovat a ty co nevzpomenu, těm se omlouvám. Atletika Machurovi a Josef Kubeš, košíková - Jarda Doleček, orientační běh Zdeněk Zuzánek, motokros Pavel Kunc, skibobistka Irenka Francová, v odbíjené Zdeněk Haník.“

SLAVNÍ RYCHNOVÁCI, Remigius s Irenou Francovou, pětadvacetinásobnou mistryní světa v jízdě na skibobech. Foto – Pavel Kumpošt

Svěříte se nám na konec prvního dílu s některou veselou historkou z 80-tých let? „Když jsme na soustředění ve Španělsku o volném dnu navštívili restaurační zařízení, tak se asi po hodině zeptal číšník našeho trenéra, zda jsme z Dánska? Ten se začal hrdě rozčilovat a divit se, jak si nás Čechoslováky může někdo plést s Dánama. Tak jsem mu vysvětlil, že pokud vypije za hodinku deset piv, tak to nutně musí v lidech evokovat rčení: Chlastáš jako Dán. Okomentoval to slovy: Tak to je dobrý a plynule pokračoval k číslu 20.“

       

Příště: Rychnov je pro mě srdeční žáležitost :

Rychnov je pro Remigia „Remajse“ Machuru srdeční žáležitostí (sport-rychnovska.cz)

 

ATLETICKÉ články na Sport Rychnovska:

Atletika | Sport Rychnovska (sport-rychnovska.cz)