Sport Rychnovska

Regionální sportovní zpravodajství

z celého Podorlicka

Rychnovsko, Dobrušsko, Týnišťsko, Kostelecko, Vamberecko, Rokytnicko

DOBŘANY V O. H.  - Mistrovství ČR v motoskijöringu - Orion Shiva KTM 2024 bylo zahájeno a to díky obětavým pořadatelům z krkonošského Rudníku. Do hlavního mistrovského seriálu se 20. ledna 2024 zapojilo osmnáct dvojic a dalších jedenatřicet se přihlásilo do doprovodného Orlického poháru. On-line deníku Sport Rychnovska mistrovství a pohár okomentoval Josef Vašíček, jeden z hlavních organizátorů.

„Pořadatelé kolem Pavla Šmahela to neměli vůbec lehké, vždyť ještě ve středu u nich vydatně pršelo a se závodem to nevypadalo dobře. Přijelo možná trochu méně jezdců, než vloni, ale řada z nich podle mého nevěřila tomu, že se závody pojedou a nebyli tak dostatečně připraveni. Dorazili opět jezdci z Lotyšska, kteří byli podle výsledků dokonale připraveni. Na rozdíl od našich jezdců měli ale Lotyši za sebou již pět domácích závodů. Přece jen mají lepší sněhové podmínky, než my.“

ATRAKTIVNÍ podívaná ČR na motoskijöring pohledem fotografa Pavla Horáka

ORLICKÝ pohár

Jezdci z Orlického poháru byli zařazeni do devíti kvalifikačních jízd, kdy každý jel třikrát a nejlepších osm postupovalo přímo do finálové jízdy. „Jelo se tedy podle stejného systému, jako v Mistrovství ČR. Kvalifikaci ovládli Martin Jerie s Romanem Rumlem, kteří se svoji letitou Kawasaki z roku 2005 jezdí motoskijöringy už řadu let. Dvakrát vyhráli i další favorité Vídenský s Grežem. S velkým nasazením jezdili nováčci Jan Balaš s Ondřejem Smolíkem. Dokázali jednou vyhrát a dvakrát byli druzí. Úvod závodu se nevydařil loňským vítězům Kavkovi se Sabotou, kteří měli v první jízdě pád a dojeli až šestí! Pak ale ukázali své mistrovství, jednou vyhráli a jednou byli druzí a do finále postoupili z páté pozice. Finále ovládli Baláš se Smolíkem, když se od startu usadili na čele a jeli tak, aby je nikdo další nedokázal ohrozit. Na stříbrné pozici dojeli Jerie s Rumlem a třetí skončili Vídenský s Grežem,“ informoval organizátor Vašíček.

PIŠL s Poulem

Celkem pět dvojic přijelo na závod Orlického poháru z Rychnovska. „Nejlépe si vedli zkušení Lukáš Pišl s Adamem Poulem z Javornice. V kvalifikačních jízdách byli 2. + 3. + 1. a do finále tak postoupili s přehledem ze čtvrtého místa. Ve finálové jízdě skončili devátí. Dále startovali Tomáš Povolný s Patrikem Křížem z Bystrého. Tomáš se po mnoha letech vrátil do sedla závodní motorky a docela se jim s lyžařem Křížem dařilo. V kvalifikaci byli 15tí a měli jet finále B, do kterého ale nenastoupili. Hodnoceni tak byli na celkovém 20. místě. Dalším třem našim dvojicím se už tak nedařilo. David Nosek s Terezou Brejtrovou z Brocné skončili na 22. místě, Josef Štach a David Šritr z Bačetína na 28. místě a Jiří Hlava s Františkem Křížem ze Skuhrova nad Bělou dojeli na 29. místě,“ uvedl Josef Vašíček.

Výsledky 1. závodu Orlického poháru:

1. Jan Baláš – Ondřej Smolík, Zlatá Olešnice, KTM 450 4T, 8:47,68
  2. Martin Jerie – Roman Ruml, Jilemnice, Kawasaki 250 2T, 9:08,82
  3. Jakub Vídenský – Jiří Grežo, Klub Bačateam v AČR, KTM 300 2T, 9:09,66

MISTROVSTVÍ ČR

Do kvalifikačních jízd OPEN MČR bylo nasazeno všech osmnáct převzatých dvojic. Netrpěliví diváci se těšili na konfrontaci rozjetých lotyšských jezdců s naší motoskijöringovou špičkou. „Loňský a předloňský mistr ČR Pavel Dvořáček musel nastoupit s Jiřím Hendrychem, protože Daniel Mandys ještě stále není zdravotně v pořádku. Na vítězství pomýšlel i Lukáš Mohaupt, kterému se po roční pauze po zranění vrátil zkušený lyžař Václav Hotový. Ale zahanbit se nechtěli nechat ani další. V kvalifikaci vyhrál dvakrát Dvořáček s Hendrychem, ale poslední jízda se jim nepovedla. Podzimek s Fendrychem po vyrovnaných výkonech (1. + 2. + 1.) dokázali, že jejich start. č. 2 jim patří právem,“ informoval organizátor mistrovství Josef Vašíček.

Finále jelo pouze devět jezdců a byl to velký boj! „Perfektně odstartovali Dvořáček s Hendrychem, ale Lotyši Eikmanis s Dzirkalisem jim nedávali nic zadarmo. Za nimi byli další Lotyši Zolmanis – Neško a ve špici byli i Podzimek s Fendrychem. V sedmém kole udělal Pavel Dvořáček chybu a spadl. Toho využili Lotyši a své suverénní vítězství si už vzít nenechali. Dvořáček s Hendrychem ztratili více jak 30 sekund, ale díky náskoku před dalšími jezdci dokázali dojet druzí! Na stupně vítězů s nimi vystoupili další Lotyši Zundovskis a Sturesteps. Jedna zajímavost, šesté místo získal zkušený Jenda Zářecký, který jako jediný ze všech startujících dokázal odjet všech 122 (!) mistrovských závodů od roku 1998, kdy MČR v motoskijöringu začalo. Úctyhodná bilance. Vítězní Eikmanis s Dzirkalisem nám po dlouhých sedmi letech rozšířili tabulku vítězů MČR. Jsou tak statisticky 21. vítězi závodu MČR. Dramatický průběh závodu se musel líbit všem přítomným divákům,“ uvedl Josef Vašíček.

Výsledky 1. závodu MČR:

1. Raivis Eikmanis – Oskars Dzirkalis, Lotyšsko-LaMSF, Honda 450 4T, 10:18,73
  2. Pavel Dvořáček – Jiří Hendrych, MTX Racing Team, Yamaha 450 4T, 10:57,74
  3. Gatis Zundovskis – Viesturs Sturesteps, Lotyšsko-LaMSF, KTM 450 4T, 11:01,94
  4. Raivis Zomanis – Mikus Neško, Lotyšsko-LaMSF, Honda 450 4T, 11:13,00
  5. Lukáš Mohaupt – Václav Hotový, Orion-Racing Team s.r.o., Honda 450 4T, 11:16,09
  6. Jan Zářecký – Petr Kavka, Sidemotokros klub Klášterec n.Orl, Honda 250 2T, 10:33,95

STUPNĚ vítězů. Foto - Pavel Horák

„V Mistrovství ČR se z Rychnovska nejvíce dařilo  Josefu Novákovi z Lible s lyžařem Janem Štachem z Dobrušky. V barvách Cermen KTM Racing Teamu tito mladí jezdci, kteří začali MČR jezdit teprve v loňském roce, zajeli velice dobře. V kvalifikačních jízdách byli 3. + 3. + 4., a to jim v pohodě stačilo na přímý postup do finále. Ve finále skončili po horším startu celkem na sedmém místě a získali tak prvních devět mistrovských bodů! Na finále nestačil výkon petrovického Pavla Křížka s albrechtickým Vladimírem Vondruškou, i když jezdili v Rudníku dobře. V kvalifikaci byli 5. + 4. + 5., což na postup do finále nestačilo a museli tak do finále "B". Celkově skončili na 11. místě a na svém kontě mají pět mistrovských bodů. Závod nevyšel dvojici Filip Strmiska - Michal Pavlů, kteří byli klasifikováni až na 16. místě,“ informoval organizátor Vašíček.

TERMÍNY dalších závodů (předpokládané):

28.1.2024 - Letohrad

4.2.2024 - Rudník

10.2.2024 - Dobřany v Orl. h.

Pokud bude zima příznivá, diváci uvidí i další závody MČR, kde by měli opět startovat i lotyšští jezdci. Držíme i pěsti všem pořadatelům, kteří chtějí závody uspořádat.