Sport Rychnovska

Regionální sportovní zpravodajství

z celého Podorlicka

Rychnovsko, Dobrušsko, Týnišťsko, Kostelecko, Vamberecko, Rokytnicko

RYCHNOV N. K. / PRACHOVSKÉ SKÁLY – Párkrát v životě se bývalý rekordman ve vrhu koulí přetrénoval natolik, až lékař navrhoval hospitalizaci pro celkové vyčerpání. Aby si zachoval zdraví, začal se chránit. V posledním díle se on-line deníku Sport Rychnovska svěří mistr světa, Evropy a účastník olympiády Remigius MACHURA (64) o věcech, o kterých nikdo nerad mluví. Kariéru totiž „Remajzovi“ zastavila nejen v roce 1983 politická stopka za křižování, ale v roce 1985 také distanc za podpůrné prostředky. Když se o dva roky později vrátil, byl ale ještě silnější! Hodil československý rekord a na olympijských hrách 1988 v Soulu skončil na pěkném pátém místě. O rok později skončil, na vrcholu.  

ČESKOSLOVENSKÁ atletická výprava po návratu z MS 1983 v časopisu Stadión. Medailisté zleva: Zuzana Moravčíková, Milena Matějkovičová, Gejza Valent, Jozef Pribilinec, Imrich Bugár, Helena Fibingerová, Jarmila Kratochvílová, Táňa Kocembová a Remigius Machura. Foto – Archív Pavel Kumpošt

Jak se dřív trénovalo? Když člověk poslouchal Jarmilu Kratochvílovou, jak tahala za sebou pneumatiky, to tu dřív nebylo. Byly to někdy až galeje, jak se říká? „Paní Jarmila se stala takovým příkladem někdy až nelidské dřiny. Já myslím, že v té době tak přistupovalo ke sportovní přípravě více lidí. Možná většina. Mně se povedlo asi třikrát v životě totálně se přetrénovat, až náš lékař navrhoval hospitalizaci pro celkové vyčerpání. Svým způsobem jsme byli tak trochu magoři.“  

Patříte k jedním z mála sportovců, který přiznal užívání nepovolených látek, které vám tehdejší vedení už dlouhé roky před tím nabízelo. Chtěl byste se k tomu vyjádřit? „Nebylo důvodem neustálé přetrénování se, rychlejší regenerace člověka, a abyste ve zdraví vydržel vrcholový sport, kde se počítají jen vítězství? Pro sportovce je dnes problém si vzít kdejaký prášek proti bolesti, že? To, že se otevřeně vyjadřuji k otázkám vztahujícím se k dopingu, má jedno prosté vysvětlení. Nechci lhát a nechci z lidí dělat voly. Bral jsem to vždy jako nadstavbu a ne jako prostředek ke zlepšení. Myslím, že díky smysluplnému používání dopingu pod lékařským dozorem jsem přežil v relativním zdraví. Ve světě sportu je boj proti dopingu přetvářka. Osobně si myslím, že nějakou formou ve světě dopuje tak 75% všech lidí na planetě.

REKORD ve vrhu koulí, který vytvořil v srpnu 1987 (21,93 m) a platil téměř 30 let, Remíkovi naměřili až po dvouletém distancu. Foto – 5x Archív Remigius Machura

Většina lidí chce být nějakým způsobem lepší, tak se používá káva, alkohol, cigarety. Dále různé vitamíny a doplňky stravy z lékáren, proteinové nápoje a další stimulanty z fitness prodejen. Rozhodně tyto produkty nejsou přírodní a byly vyrobeny uměle za jedním jediným účelem. Zvýšit výkonnost. Pár příkladů schizofrenie v boji proti dopingu. Koukám se synem na sportovní přenos a najednou se tam o reklamní pauze doporučuje užívání dopingu "Můžu hned a můžu dlouho". Kolik žen odmítne takto nadopované partnery v rámci boje proti dopingu? Možná jim ještě doporučí zvýšení dávky (směje se). Dalším příkladem jsou večerníčky a pohádky pro děti. Gumídci se vždy před výkonem nadopují šťávou, Asterix a Obelix dělají to samé, Jánošík měl svůj opasek atd. Takto děti nakrmíme a pak jim řekneme: Ty ne, ty jsi sportovec. Pak je tu ještě další aspekt. Dopingoví komisaři už nemusejí doping dokázat, k trestu již stačí pouhé podezření.“

OSMDESÁTÁ léta v atletice

Když Československo zjistilo, že skoro celý svět začíná používat zakázané podpůrné prostředky, prosadila stejný trend strana a vláda i u nás. O dopingu rozhodoval lékař a fungoval ústav, který vybrané sportovce po neuvěřitelných tréninkových dávkách sledoval. První nabídku Remigius v roce 1980 odmítl. V průběhu dalších dvou let dosahoval výborných výsledků i bez dopingu. Přesto nakonec souhlasil. Prostředky, které mu doporučili, umožnily tělu snadnější regeneraci a tím i ochranu jeho zdraví. Mezi nejznámější sportovce s dopingem patří Carl Lewis, Lance Armstrong, Merlene Ottey, Marion Jones, Asafa Powell, Maria Šarapovová, Linford Christie, Justin Gatlin, Ben Johnson a spousta dalších.

 

ČASOPIS STADIÓN odebíral v dřívější době každý sportovní fanoušek. Titulní strana z 29. 3. 1988 patřila Rychnovákovi Remigiovi Machurovi, stejně jako rozhovor s ním uvnitř časopisu v roce 1983.

Foto – 2x Archív Pavel Kumpošt

Stopka a pak REKORD !

Co je neskutečné, že když jste se po dvouleté pauze vrátil, hodil jste REKORD! „Ten návrat mne stál hodně sil. Po diskvalifikaci se všichni sportovní funkcionáři ode mě odvrátili a tak jsem na to byl sám. Nemohl jsem být nikam zařazen, i když se s mým návratem počítalo. Musel jsem se starat o rodinu a k tomu ještě sportovat. Naštěstí pomáhali kamarádi, kteří mně dohazovali různé melouchy, abych přežil. Nebyla to jednoduchá doba. Dělal jsem hodně manuálně a bral to jako trénink. Na konci trestu jsem musel narukovat na vojnu. Tehdy mi hodně pomohl bývalý rekordman Jarda Brabec, jehož zásluhou jsem se dostal do Dukly Praha, kde mi i nadále pomáhal.“

Po úspěšném atletickém MS 1983 jste se už připravovali na olympiádu 1984, která se konala v Los Angeles. Do sportu ale pronikla politika a vy jste nikam neletěli. Jak hodně to člověka mrzelo? „Já jsem si tenkrát říkal, že za čtyři roky bude další, protože jsem byl relativně mladý. Ten rok jsem prohrál pouze dvakrát, byla tedy velká šance, abych získal medaili a připojil se k našim velikánům pánům Skoblovi a Doudovi. Jinak společnost zapomněla, proč olympijské hry vznikly. Motají se do toho nevzdělaní politici, kteří se snaží získávat nějaké hlasy k volbám. Tak opět připomenu, proč v antice byly OH pořádány. V době konání her totiž musely utichnout zbraně a nesváry mezi národy a všichni si to rozdali na poli sportovním. Tak by to mělo být i v současnosti.“

OLYMPIÁDA v Moskvě 1980 a v Los Angeles 1984

Kvůli sovětské invazi do Afghánistánu v roce 1979 byly hry v Moskvě velkou částí západních zemí bojkotovány, v podstatě tam šlo o souboj Sovětského svazu a Východního Německa. Hry v Los Angeles byly pro změnu bojkotovány SSSR, Kubou a ostatními státy východní Evropy. Oficiálním důvodem bylo údajné nedostatečné zajištění bezpečnosti sportovců. Naproti tomu se v Americe olympiády zúčastnila poprvé po mnohaleté pauze Čína.

Aktuálně je svět na kraji třetí světové války, Ukrajinu napadlo v únoru 2022 Rusko a Izrael vrací úder Palestině, kdy teroristická organizace Hamás v říjnu 2023 zabila stovky jejich obyvatel a další zadržuje. Co říkáte na současný svět? „PENÍZE A MOC! Nic jiného bych za tím nehledal.“

Zpět ke sportu a roku 1985, kdy jste se na halovém MS v Paříži stal mistrem světa! Jaké to byly pocity? „Tak rok 1985 se mi poměrně vydařil. Vyhrál jsem v Paříži mistrovství světa, v Athénách mistrovství Evropy, v Curychu Grand Prix a v Kóbe akademické mistrovství světa. Navíc se mi povedlo vylepšit svůj čs. rekord.“

OLYMPIONIK z Rychnova vždy reprezentoval Machury, Rychnov, Východočechy, Čechy a Čechoslováky. Vždy v tomto pořadí. Remík tímto gratuluje Rychnovu ke 2. místu

Na Rychnovsku jsem nedávno psal o silovém trojboji, Martin Medvedyk má za sebou celkem 880kg, Pavel Jonák 650kg. O vás je známo, že jste rád posiloval a v silovém trojboji patřil k nejlepším! Jaké jsou vaše rekordy v dřepu, bench-pressu a mrtvém tahu? „Benč 255kg, dřep 6x300kg v sérii, mrtvola 375kg. Zatím (směje se).“

To je 930 kg, skoro tuna celkem! „Trénovali jsme v Nymburce a Ota Zaremba řekl, tohle už nedáte a to neměl říkat (směje se). Dal bych i víc, ale na tyč už se to nevešlo.“

OLYMPIÁDA v Soulu

Olympiádu jste zažil bohužel jen jednu, v Soulu 1988, jak na ni vzpomínáte? „Tak mě se před OH povedlo opět se přetrénovat a tak jsem tam nějakou superformu neměl. Nicméně se mě z toho povedlo vyždímat maximum (krásné 5. místo - pozn. redakce). Na druhou stranu musím přiznat, že na to, abych měl medaili, tak bych musel překonat hranici 22m.“

REPREZENTANT Československa Remigius Machura skončil na olympijských hrách 1988 v Soulu pátý. Byla to olympiáda po dlouhých 12 letech, kde opět nastoupili všichni nejlepší sportovci světa

 

OH Soul 1988 – vrh koulí

         

1. Timmerman Ulf NDR 22.47m
2. Barnes Eric USA 22.39m
3. Günthör Werner ŠVÝC 21.99m
4. Beyer Udo NDR 21.40m
5. Machura Remigius ČSSR 20.57m
6. Weil Gert CHILE 20.38m
7. Andrei Alessandro ITA 20.36m
8. Smirnov Sergej SSSR 20.36m
9. Tafralis Gregory USA 20.16m
10. Andersen Georg NOR 19.91m
11 Doehring James USA 19.89m
12. Krieger Helmut POL 19.51m

 

Kdy skončila vaše profesionální kariéra? „Rok po olympiádě v Soulu, tedy v roce 1989. Zjistil jsem, že již zřejmě lepší nebudu, a tak jsem přesedlal na trenérskou dráhu na Spartě. Já nemám rád ty přesluhující sportovce, kteří nevědí kdy skončit a pak se ještě opakovaně vracejí. Vrcholový sport je pro mladé lidi a ne pro starší, či matky s dětmi.“

Pak už přišla revoluce a velké změny. Měl jste nějaké sny a splnily se? „V roce 1989 jsem pomáhal v rámci klubu a atletického svazu domnělou sametovou revoluci podpořit. Vyneslo mě to až do vedení československé atletiky. Bohužel komunisti nebyli zbaveni moci a postaveni mimo zákon, jak to vláda slibovala. Tak i moje úsilí zmařili atleti, kteří byli straníky. Z předešlého je nabíledni, že se mé představy o nějakých výrazných změnách nenaplnily. Ve své podstatě za ty změny bojuji dodnes.“

TRENÉREM a předsedou atletického oddílu Sparta Praha je Remigius Machura od roku 1997. Na fotografii se synem Remigiem

Co vás kromě atletiky ještě naplňuje a baví? „Tak na prvním místě rodina a formování mých třináctiletých dvojčat. Bohužel je musím, proti svému přesvědčení, učit krom jiného i lhát. To mají na svědomí vládní činitelé, kteří si pletou slova volený a vyvolený. Jinak mám rád domácí práce okolo baráku. Chovám několik zvířat, kozy, ovce a včely. Táta se mě smával, že jsem s těma včelama, jak jeho atletický kolega pan Martinčík.“

 

SOUVISEJÍCÍ články

1. díl ROZHOVORU s Remigiem Machurou:

 Tři Rychnováci si dovolili k Husákovi nejít, zavzpomínal Remigius Machura (sport-rychnovska.cz)

2. díl ROZHOVORU s Remigiem Machurou:

 Rychnov je pro Remigia „Remajse“ Machuru srdeční žáležitostí (sport-rychnovska.cz)

3. díl ROZHOVORU s Remigiem Machurou:

 Oslavenec Remigius Machura o rodičích, sourozencích a dětech (sport-rychnovska.cz)

 

ATLETICKÉ články na Sport Rychnovska:

Atletika | Sport Rychnovska (sport-rychnovska.cz)

 

 

 

We use cookies

Na naší webové stránce používáme cookies. Některé z nich jsou nutné pro běh stránky, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit vlastnosti stránky na základě uživatelských zkušeností (tracking cookies). Sami můžete rozhodnout, zda cookies povolíte. Mějte prosím na paměti, že při odmítnutí, nemusí být stránka zcela funkční.